Pozitif düşünce şart…

30 okunma Eylül 2021

MMK Grubu’nun Türkiye’deki iştiraki MMK Metalürji, 2010 yılında 2.3 milyar USD yatırım ile hayata geçirdiği ve ekonomik şartlar dolayısıyla 2012 yılında durdurduğu Dörtyol Metalürji tesisindeki sıcak haddelenmiş çelik üretimini 2021 yılı itibariyle yeniden faaliyete geçirdi.

Yaklaşık 40 milyon $ harcama ile de yatırımını tamamlayan MMK Metalürji’nin Türkiye CEO’su ve Genel Müdürü Denis Kvasov, 2017 yılından sonra ikinci kez gerçekleştirdiğimiz röportajımız da yeniden faaliyete giren elektrikli ark fırınındaki sıcak üretim bölümüyle ilgili bilgileri, bundan sonra gerçekleştirilmesi düşünülen tüm yatırım planlarını bizlerle paylaştı. Elde edilen başarıları çalıştığı ekibinin emeği olarak kabul eden Kvasov, geleceğe yönelik büyüme hedeflerini de anlattı.

Turkishtime tarafından hazırlanan “Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri Araştırması” nın 2020 yılı sonuçları belli oldu. 

Ar-Ge merkezi ile pamuk, buğday, soya ve arpa çeşitlerinde sektörüne yerli ve milli tohum üretimi yapan ProGen Tohum, Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) alanındaki harcamalarıyla, Türkiye’nin bu alanda en aktif ve en yüksek harcama yapan 500 şirketi arasına girme başarısını yakaladı. 2020 yılında da güçlü bir performans ortaya koyan ProGen Tohum, 2019 yılına göre 190 basamak yukarı doğru yükselerek 273’üncü sıraya ismini yazdırdı.

Ekonomist Dergisi’nin iş dünyasında genç liderlerin yükselişine ışık tutan ‘40 yaş altı 40 CEO’ araştırmasının sonuçları yayınlandı. Listeye Altın Ateş Kimya CEO’su Burak Ateş bir kez daha ismini yazdıran isim oldu.

‘Capital’ ve ‘Fortune 500 Türkiye’ dergilerinin tarafından gerçekleştirilen, en büyük 500 özel şirketin sıralandığı araştırmalarında yer alan bölge firmalarımızı da bu ayki sayımızda okuyabilirsiniz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet Tosyalı Algerie tesislerinde, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel de Sarıseki mevkiindeki İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde yer alan ve devreye girdiğinde yıllık 4 milyon ton yassı çelik üretecek olan yatırımları incelediler.

Yine bu ay sizlere pandemi dolayısıyla ertelenen ve 2021 yılı itibariyle yapılan genel kurulların ardından göreve gelenlere yönelik haberlere de yer verdik.

Eylül ayı ve sonbahar denince çoğu insan bir miktar hüzünle birlikte melankoli hisseder. Önemli olan sonbaharla ilgili önyargılara kapılmayıp mutlu olmak, her şeye pozitif yaklaşmak... Mevsimin fiziksel ve ruhsal etkilerinin yaşanabileceğini bildiğimiz için yüreğinizdeki hüzün, ayrılık, karamsarlık, umutsuzluk, karanlık gibi sıfatları yani kaygı durumunu ve negatif duygularınızı yok edebilecek daha keyifli haberlerle karşınıza çıkıyoruz.

Pozitif düşünce şart çünkü ‘Mutluluk elinizde…’

“Sonbahar her dökülen yaprağın bir çiçek olduğu ikinci bahardır” – Albert Camus