Sahada Olmak ve Dokunmak

46 okunma 01/09/2019

Tüm teknolojik gelişmelere rağmen temelinde görünürlük ve güven olan sahada yer almak, insana dokunmak hala popüler ve vazgeçilmez bir davranış biçimidir.  Çünkü insanlarla iletişim halinde olan, sorular, endişeler ya da fikirleri dinleyerek samimiyetini yansıtan bu kişilerin kalıcı izler bıraktıklarını görüyoruz.

Bu ay sizlerle yaşam hikâyesini paylaştığımız İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Koordinatörü H. Ozan Yaşar; etkileyici beden dili, konuşma şeklindeki her zaman gülümseyen, merakla dinleyen, gerçekten insanlarla ve onların düşünceleriyle ilgilenen, fikir ve tavsiyelere açık olan, gelişmelere ve yapılan paylaşımlara saygı duyan davranışı sayesinde dikkatlerin hem başında bulunduğu kurumun hem de kendisinin üzerine yönelmesini başardı.

Teknolojinin gelişmesiyle sınırların kalkmasına rağmen dokunarak bütün enerjisini başta çalışanları olmak üzere çevresindeki herkese aktarabilen H. Ozan Yaşar; açıklamalarında "İnsanlara ne söylediğiniz ve ne yaptığınız değil onlara ne hissettirdiğiniz önemli.  Ben sahadan bilgi alarak yanlış yönlendirmelerin önüne de geçiyorum " Diyerek sahada olmanın sonuç üretme de çok önemli, çok kritik bir çalışma olduğunun mesajını da verdi.

Röportajımızı okuduğunuzda sahada olmanın herkesle iletişim halinde bulunmanın şirketlerinin ve çalışanların başarısında ne kadar önemli olduğunu hissedeceğinizi düşünüyorum.

Sonbaharın başlangıç ayı olan Eylül sayımız da yaşam hikâyesinin yanı sıra önemli haberlerimizi de okuyabileceksiniz. İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2018 yılı sonuçlarını ve Capital Dergisi’nin hazırladığı Türkiye’nin 500 büyük şirketini ortaya koyan ‘Capital 500’ araştırması sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Her iki araştırmada merkezleri Hatay ve Osmaniye illerinde olan firmaların yanı sıra merkezleri farklı illerde bulunmasına rağmen bu iki ilimizde tesis kuran firmalarımız da yer almaktadır.

Herkesin korkulu rüyası olan deprem konusunda önemli çalışmalar yapan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semir Över, dünyada oldukça aktif bir zon olarak tanımlanan ve Alp-Himalaya Deprem Kuşağı üzerinde bulunan Doğu Akdeniz'in en doğusundaki Hatay'ı etkileyen fayların suskunluk dönemlerinde olduğunu bunun yaklaşık 147 yıldır sürdüğünü dikkat çekti.

Büyük depremlerin afete dönüşerek yıkıcı ve ölümcül olmasının önüne geçmek için önlemler hızla belirlenmeli, toplumun deprem bilincinin ve refleksinin sürekli açık tutulmasını sağlayacak çalışmalar yapılmalıdır.

İş dünyasının Anadolu’dan çıkan önderlerinin sıralandığı “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” araştırmasının 2019 sonuçları belli oldu. Tosyalı Holding’in yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı ve Asfuroğlu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Asfuroğluliste de yer aldılar.

Bölgemiz için önemli gelişmelerden biri de İskenderun’a gümrük laboratuvarının kuruluyor olmasıdır. Özellikle dış ticaret ve lojistik konularında faaliyet gösteren firmaların ve sanayiciler açısından büyük önem taşıyan bu yatırımın İskenderun Teknik Üniversitesi’nde kurulacak olması zaman ve maliyet kaybının önüne geçileceği belirtildi.

Bu yıl da 8.si düzenlenen Metalürji Çalışanları Günü, MMK Dörtyol Tesisleri’nde coşku içerisinde kutlandı