Yeni oyun kurucusu olmak

30 okunma Mayıs 2021

Türkiye’nin tarım sektöründe imzası olan çok sayıda başarı öyküsü bulunuyor. Bu imzalardan biri de, ailesinin Antakya Amik Ovası’ndaki icara aldıklarıyla birlikte 2000 dönüme yakın arazilerinin başına henüz 11 yaşındayken babası ölünce geçen Mehmet Muzaffer Okay’a ait. Üretici kimliğinin yanı sıra aynı zamanda Antakya Ziraat Odası Başkanlığı unvanına sahip olan Okay, tarım sektöründe ve oturduğu başkanlık koltuğunda yaşama geçirdiği projelerle yarattığı fark pek çok girişimciye ilham olacak cinsten.

“Ne zaman tarım konusu mevzubahis olsa tüylerim diken diken olur. Çünkü benim çocukluğumun, gençliğimin hamuru tarım yaşamımın olmazsa olmazlarındandır” cümlelerinin sahibi Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, özellikle tarımda ve yöneticilikte çokça söylenen, ancak pek az uygulanan bazı temel ilkeleri cesurca hayata geçirerek başarıyı elde etmiş bir isim.

Üreticilik, teknoloji, ülke ve bölge tarımına dair politikaları ve gelecek vizyonu hakkındaki görüşlerini Rapor Dergisi ile paylaşan Mehmet Muzaffer Okay’ın ilham verici keyifli söyleşimizi okuduğunuzda içinizde bir şeyler kıpırdayacaktır. Bir gülümseme ya da 'Hah işte bu! diyeceğiniz öykümüzün başarılı isimi Mehmet Muzaffer Okay’ı gelin birlikte yakından tanıyalım. Bu yaşam öykümüzle de geleceğe yeni adım atan ya da başarıyı yaşamının stratejisi haline getirmeyi hedefleyen kişilere yol gösterici bir kaynak sunduğumuzu düşünüyorum.

İnsanların sosyal hayatlarında büyük değişikliğe sebep olan Covid-19 Pandemi süreci nedeniyle Ramazan Bayramını bu yıl da buruk kutlamak zorunda kaldık. Aile büyüklerimizin ellerinin öpüldüğü, gönüllerinin hoş edildiği bayram ziyaretleri gerçekleştirilemedik ama telefonla veya görüntülü görüşmeler yaparak kutlamalarımızı gerçekleştirmeye çalıştık. Bu zor ve hassas zamanda elimizden gelenin ötesinde bir gayret ve özveri ile çalışarak Rapor Dergisi ailesi olarak Mayıs sayımızı sizlerle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz.

COVID-19 önlemlerine uyarak etkinlikler de yaşamın dönen çarkı içerisinde devam etti. Bu çerçevede Ceritbinmez Şirketler Grubu’nun ulusal ve küresel ilişkilerin güçlenmesine hizmet etmek amacıyla gerçekleştirdiği konferansa konuşmacı olarak katılan FED Eski Ekonomisti ve Stratejik Yönetim Danışmanı Erkin Şahinöz, katıldığı ‘Yeni Dünya Düzenine Entegrasyon Sağlama ve Uluslararasılaşma’ başlığıyla önemli bilgiler paylaştı. MÜSİAD, HASİAD, HAGİAD, İskenderun Deniz Nakliyecileri Derneği’nin genel kurulları sonucu yeni yönetimlerini belirlemeleri, Erzin OSB’deki gelişmeler gibi haberlerimiz de dergimizin içeriğinde yer almaktadır.

Sağlık dolu mutlu yarınların bütün güzelliklerini sizlere sunması dileğiyle bir sonraki sayıda görüşmek üzere sağlıcakla kalınız. ‘TEMİZLİK, MASKE, MESAFE’ kuralını lütfen unutmayınız…