Yeni Bir Yıla Girerken

30 okunma Aralık 2019

Birkaç gün sonra acısıyla tatlısıyla koca bir yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla başlayacağız. Çoğumuz, her yeni yıla, umutlarımızın, hayallerimizin gerçekleşmesini diliyerek ve geçen yılın üzüntü ve sevinçlerini geride bırakarak "hoş geldin " deriz. Her ne kadar “acısıyla-tatlısıyla” desek de geride bıraktığımız yılın hem dünyada hem ülkemizde çok da tatlı anılar bıraktığını söyleyemeyiz. Ancak her yeni başlangıç yeni umutlara gebedir. Şöyle veya böyle her insanın geleceğe dair umutları, beklentileri vardır. Bu düşüncelerle umutların gerçekleşmesi ve yeni yılda barışın, sevginin ve hoşgörünün tüm kalplerde ve coğrafyalarda daha çok yeşermesi dilekleriyle herkesin yeni yılını kutluyorum! 2020 yılının tüm insanlık için iyi geçmesini diliyorum.

Bir yılı daha geride bırakırken 2019’un son ayı olan Aralık sayımızda da sizler için zengin içerikli bir dergi hazırladık. Yaklaşık 2 yıl önce yaşam hikâyesini sizlerle paylaştığımız Edip Kılıçlar’ın sahibi olduğu KALTEK Firması gerçekleştirdiği atılımlarla Petrol, jeotermal ve su sondajı ekipmanı alanında ülkemizin en uç noktasında olan sınır ili Hatay’dan dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardı. Özellikle ABD Petrol Enstitüsü tarafından verilen API 7-1 belgesine sahip tek firma olarak hem ülkemizde hem de Global düzeyde tanınmış isim olmayı başarırken Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arayan ilk sondaj gemisi Fatih’e sondaj kazı boruları hususunda imalat ve servis hizmeti veren tek lisanslı firma olmanın gururunu yaşıyorlar.

Ekonomist Dergisi’nin her yıl gerçekleştirdiği Anadolu’nun en büyük 500 şirketi araştırmasının 2018 yılına ait sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre Hatay ve Osmaniye’den toplam 17 firma listede yerini alırken Tosçelik, bu yıl da zirvede kalmayı başardı.

Hayırsever iş adamı Recep Atakaş Türkiye'de denizciliğin geliştirilmesi için 2008 yılında yap
tırdığı Sefa Atakaş Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nin ek atölye yapımı ve yeniden onarımı için Hatay Valiliği ile protokol imzalarken 2018 vergilendirme dönemine ilişkin Yıllık Gelir Vergisi değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef sıralamasında 58. Sıraya ismini yazdırdı.

Şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarının temel alındığı ve uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlendirildiği sürdürülebilirlik endeksinde OYAK Maden Metalürji Grubu şirketlerinden ERDEMİR ve İSDEMİR’de yer aldı. İSDEMİR, Yıllık Gelir Vergisi değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 kurum sıralamasında 6. Sırada yer aldı.

Genç liderleri ve yöneticileri başarılarıyla öne çıkartan Fortune Türkiye “40 Yaş Altı 40” listesinde Tosyalı Holding İcra Kurulu üyesi ve Tosyalı Toyo Yönetim Kurulu üyesi Şerif Tosyalı; ‘İş-Yönetim’ kategorisine ismini yazdırdı.

Bu ay sizlerle önemli bir konuyu daha paylaşacağız. Anayasa da öngörülen özel hayatın gizliliği ile temel hak ve özgürlüklerin korunması kapsamında, kişisel verilerin korunmasını sağlamak ve buna yönelik farkındalık oluşturarak bilinç düzeyini geliştirmek, aynı zamanda veri temelli ekonomide özel ve kamusal aktörlerin uluslararası rekabet kapasitelerini artırıcı bir ortam oluşturmak amacıyla çıkartılan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu konusunda sizleri bilgilendirmek istedik. Avukatlar Gizem Sönmez ve Selin Saygılı Yapar şirketlerin para cezasını da içeren idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için izlemeleri gereken yol haritasını sundular.

Ocak sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu aydınlık günler dilerim