Ortak geleceğe odaklanmak

30 okunma Haziran 2021

Çağımızın en büyük felaketlerinden biriyle yaşıyoruz aylardır. Koronavirüs salgınıyla mücadele ederken büyük savaşlarda verilen kayıplar kadar can kaybı yaşandı tüm dünyada. Tabi COVID-19 salgını, toplum ve gündelik yaşam üzerinde de büyük etkileri oldu. Çoğunluğumuz elbette bunların geçici bir dönem olmasını umut ederken bugün yaşanan değişimlerin ne kadarının kalıcı olduğunu ve ne kadarının geçmişteki haline geri döneceğini bilmenin imkânsıza yakın olduğunu da söyleyebiliriz.

Ancak pandeminin zorlu koşullarına rağmen yoluna güçlü bir şekilde devam eden büyümesini sürdüren Tosyalı Holding, teknoloji ve inovasyon ile şekillenen yatırımlarına hız kazandırdı. 3 farklı kıtada 25’in üzerindeki üretim tesisiyle faaliyet gösteren Tosyalı Holding, Türkiye’de bir ilk olan EAF Quantum teknolojisinin kullanılacağı, toplam büyüklüğü 2,5 milyar doları bulan Sarıseki Tesisi’ndeki yatırımın tamamlanmasıyla birlikte, yılda 10 milyon tonluk üretim rakamına ulaşmayı hedefliyor. Sarıseki Tesisi ile daha düşük elektrik enerjisi tüketimi sağlayan Quantum Furnace teknolojisinin Türkiye’deki ilk kullanıcısı Tosyalı İskenderun, ‘Endüstri 4.0’ uygulamalarını üretim süreçlerine entegre ederek, dijital dönüşümün dünya çelik üretimindeki en iyi örneklerinden biri olacak.

Üretim, tüketim derken her alanda kaosun hüküm sürdüğü bu süreçte Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2020 listesi açıklandı. Listede Hatay, Osmaniye’de tesisleri bulunan, ayrıca merkezleri farklı illerde olmasına rağmen üretim tesisleri bu iki ilde yer alan firmalar da isimlerini yazdırdılar. 

Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2020 listesi içerisinde ilk on içerisine ismini yazdıran İsdemir’de toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

European Supermarket Magazine, Avrupa süpermarketlerinde satışa sunulan en etkili ve yenilikçi mağaza markalarını belirleme yarışması olan European Private Label Awards'a  Migros’un Anadolu Lezzetleri  firik ürünü ile katılan Hataylı firma Teofarm bu yılki yarışmada 22 ülke arasında birçok markayı geride bırakarak finale kalan dört ülke markası arasında yer almayı başardı.

 “Tasarruf yaptık, ancak hizmette tasarruf yapmadık. Tüm imkânlarımızı seferber ettik ve etmeye devam edeceğiz. Mazeret değil iş ürettik ” diyen İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, 2 yıllık görev süresinde yapılan çalışmaları ve yapılacakları anlattı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Karaçağıl bölgesinde 860 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan Kırıkhan OSB projesinin hayata geçmesiyle birlikte yapılacak olan fabrikalar ile 3 bin kişiye istihdam sağlanarak başta Kırıkhan olmak üzere bölge ekonomisinin canlanmasına önemli katkılar sağlanacağını söyledi. 

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası tarafından “Toğga/Toyga Çorbası( Köfteli) ile ıspanaklı ve kıymalı kömbe” için coğrafi işaret tescil belgesi başvurusunda bulunuldu.

Orman Genel Müdürlüğü'nce (OGM) geçen yıl Hatay'da birçok noktada çıkan orman yangınlarının belgeseli hazırlandı. Belgeselde, Türkiye'nin 58 ilinden gelen 1000'e yakın OGM ekibinin büyük mücadelesi anlatıldı.

Günlerce süren çalışmalarımızın ardından sağduyulu ve temkinli bir iyimserlikle, umutlu ve istikrarlı bir şekilde sizlere bu ay da sunduğumuz içeriği dolu dergimizi keyifle okuyacaksınız.