Hedef koymak hayatı anlamlı kılar

30 okunma Ağustos 2020

Eğer başarılı bir hayat istiyorsanız bir hedefinizin olması şarttır. Çünkü hedefsiz bir insan mutlu olamaz. Oysa hedefimizi gerçekleştirdiğimizde yaşadığımız o his bizi çok mutlu eder. Kendimize olan güvenimizi tazeler. Motivasyonumuz daha da güçlenir. Yani hedeflerimiz bizim hayattaki ilerlememizin en iyi şeklidir. 

Bir de somut hedefler koyan insanlar hem kendi kapasitelerini hem de çevrelerindekilerin desteğini devreye sokmasını bilirler. Bu ay sizlerle yaşam öyküsünü paylaşacağımız isim de tam anlamıyla “hedef odaklı” bir kişi. Babası Ahmet Göçmen’in vefatı sonrası şirketlerini başarıyla yöneten Zeki Göçmen, ailesinin ve güçlü bir yönetim kadrosunun kendisine destek olduğunu söylerken, “ Her zaman zoru başaran bir insan oldum. Babamın ölümünden sonra bu işin de zor olacağını biliyordum ama başta kardeşlerim olmak üzere tüm aile fertlerimizle, yeni yetişerek şirketlerimizde görev üstlenen genç jenerasyonumuzla ve tüm çalışan ekibimizle başarıyı yakalayacağımıza inanıyordum. İnşallah daha da başarılı olacağımızı düşünüyorum" diyerek okuyucularımıza önemli mesajlar verirken, babasının iş hayatında verdiği tavsiyelerle yollarına devam ettiklerini de şu cümlelerle açıkladı:

"Babamız, bize her zaman dürüst ve çalışkan olmamızı önerirdi. İş hayatında başarıyı yakalamamız için sürekli mücadele etmemizi, tecrübe kazanmamızı çünkü her tecrübenin yaşamda sermaye olduğunu belirtirdi.”

Dergimizin bu sayısında birçok başarı haberini de okuyacaksınız. “İSO-Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması”nın 2019 Yılı Sonuçları ve “Fortune 500 Türkiye Listesi” açıklandı. Hatay, Osmaniye ve tesisleri bölgede bulunan ancak merkezleri farklı illerde olan firmalarımızla ilgili bilgiler, Capital Dergisi’nin 2019 yılı bağış tutarını baz alarak yaptığı, “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” araştırması sonuçlarına göre Koç Ailesi ilk sırada yer alırken geçen yılın ikincisi Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 220 milyon TL’lik bağışıyla listenin 3’üncü sıraya ismini yazdırması, ülke ve bölge ekonomisine bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerinden ve katkılarından dolayı Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş’a İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve İSSİAD, HASİAD, ATSİAD, OSİAD, ARİAD, KAGİD, TÜSİAD, HAGİAD, İŞKD’in üye olduğu DASİFED’in istişare toplantının sonunda HASİAD Başkanı Gökhan Alkan’ın, teşekkür plaketi takdim etmeleri, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın protokol üyeleriyle birlikte Hatay’da Çevlik-Arsuz arası bağlantı yolunun açılışını gerçekleştirmesi, TFF 1. Lig’de 53 yıl sonra şampiyon olan Hatayspor’un başarısı ve daha birçok haberler dergimizin içeriğinde yer aldı.