Hayatımız, her zaman planladığımız gibi gitmez

30 okunma Nisan 2024

Gerçekleşmesini istediklerimiz kadar karşılaşmayı ummadığımız olaylar da hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Hayatımız, her zaman planladığımız gibi gitmez. İçinde bulunduğumuz tüm durumlarda da karşımıza engeller çıkması oldukça muhtemeldir. Ancak yine de hayatımız devam etmektedir. Dolayısıyla karşılaştığımız engellerin hayatımıza etkilerini azaltmak veya ortadan kaldırmak istiyorsak, bir mücadele sergilememiz gerekmektedir. John Lennon’un dediği gibi, “Hayat, siz başka planlar yapmakla meşgulken yaşananlardır.” Nitekim tarih boyunca kendini iyi bir şekilde tanıyarak eksikliklerini avantaja dönüştürebilmiş kişiler, imkânsız görüneni başarabilmiş böylece diğer herkesten farklılaşabilmişlerdir.

İşte bu noktada, karşımıza çıkan engellere yönelik bakış açımızı tekrar gözden geçirmekte fayda sağlayacak Hak- İş Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör’ün röportajını okumanızı öneriyorum. Kendini iyi bir şekilde tanıyarak eksikliklerini avantaja dönüştürebilmiş, imkânsız görüneni başarabilmiş böylece diğer herkesten farklılaşabilmeyi başaran Güngör, karşılaştığı engeller karşısında yılmamış, pes etmemiş, aksine daha kuvvetli bir şekilde mücadelelerine sarılmış bir isim.

“Hayatımız, engellerle dolu bir maceradır ve engeller bu hayatı oluşturan parçalardan biridir. Bana göre başarıya giden birçok yol vardır fakat başarının en temel basamağı kendimize inanmaktan ve inandığınız şey doğrultusunda istikrarlı bir şekilde çalışmaktan geçer. Herkes başarılı olmak ister fakat sadece başarının önündeki engelleri aşan kişiler hedeflerine ulaşır. Bu yüzden de hedefleriniz ve hayalleriniz için öncelikle kendinize inanmak ve kendinizi motive etmeniz gerekir. Bu nedenle kendimle yaptığım iç konuşmalarda yıkıcı olmak yerine yapıcı bir düşünce biçimi benimserim” diyen Mehmet Güngör’ün mesajları kontrolünüz dışındaki şeylerden korkmamanızı, mücadelenizin ötesinde olanı görmenize yardımcı olacaktır.

Bu ay da farklı haberlerimizi okuyabileceksiniz. Fuarlarda tanıtıma önem veren Güven, ‘Global Tarım Politikaları, Gıda ve Enerji’ temasıyla bu yıl 18.si gerçekleştirilen TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi etkinliğinde yeni tasarım damper tip un silobası ve MILLENIUM tip un silobas ürünlerini tanıtma fırsatı yakaladı. Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi başkanı Vedat Ergünbaş’ın Türkiye’nin ticari ilişkilerini artırmak adına hızlı tempoyla çalışmasıyla ilgili haberimizi içeriğimizde okuyabilirsiniz. Brüksel merkezli Dünya Çelik Birliği tarafından yapılan açıklamada ise 2023 yılı ham çelik üretim verilerine göre, Türkiye'de ham çelik üretiminin yüzde 4 azalarak 33,7 milyon ton seviyesine gerilediği belirtildi. OYAK Maden Metalürji Şirketlerinden İsdemir’in, çalışanlarının çocuklarını ‘Çocuk Şenliği’nde ağırlaması, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde görev yapan öğretim görevlilerinin hazırladığı birçok projenin TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı tarafından desteklenmeye hak kazanmaları, Hatay ve Dilovası’nda üretim tesisleri bulunan MMK Metalürji ile Özçelik-İş Sendikası arasında 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlanması, Özbe Teknik İnşaat Makine San. Ve Tic. Ltd. Şti tarafından ağır sanayi makine imalatı konusunda Ceyhan OSB’de faaliyet gösterecek olan 11 milyon dolarlık yatırımın temelinin atılması, 20 yıldır yazdığı yazıları beğeniyle okunan dergimizin yazarlarından Serdar Kirmit’in ortağı olduğu havalı süspansiyon körükleri üretimi yapan Eurosan firmasına ödül verilmesi haber başlıklarımız arasında yer aldı.