Girişimin yaşı var mı?

30 okunma Nisan 2021

Türkiye’nin girişimcilik hızı yavaş da olsa artmaya devam ediyor. Ülkemizde özellikle gençlerin kariyer hedefleri arasında daha sık yer alamaya başlayan bir konu girişimcilik. Peki, girişimcilik sadece gençlere mi özel, girişimin yaşı var mı?

Kauffman Foundation’ın girişimcilik üzerine yaptığı bir çalışmanın verilerine göre, hızlı büyüme gösteren girişimleri başlatan girişimcilerin yaş ortalaması 40, girişimciliğin en hızlı yaygınlaştığı grup ise, 55-64 yaş arası. Bu ay konuğumuz olan Müzehher Parmaksız; 55 yaşında üç çocuk ve üç torun sahibi bir anne. Gıda sektöründeki fırsatları analiz ederek iş fikri üretti ve yenilikçi bir bakış açısıyla ailesinin de desteğini alarak yaşama geçirdi. Erkek egemen iş yaşamında girişimcilik faaliyetinde bulunan Müzehher Parmaksız; ‘Süt Beyaz’ ismini verdiği işyerinde insan sağlığını ve lezzeti düşünerek hiçbir koruyucu, katkı maddesi ve kimyasal kullanılmayan, doğallığını koruyan ürünleri halkımızla buluşturuyor. 

Bu bağlamda, kadın girişimciliğinin ekonomik ve toplumsal hayata önemli yarar ve fırsatlar sunduğunu, kadınların kendi ülke ekonomilerini geliştirmede potansiyel girişimcilik faaliyetleri ile önemli bir kaldıraç kuvveti oluşturduğunu ortaya koyan Müzehher Parmaksız; kendine güven, yaratıcılık, yenilikçilik, risk alma, akılcılık, bağımsızlık, iyi iletişim kuran, problemleri kolaylıkla çözebilen, hoşgörülü, özverili ve duygusal olarak

sıralayabileceğimiz kişisel özellikleriyle de örnek olmayı başarıyor. Röportajımızı bir solukta okuyacaksınız...

Bu sayımızda birçok önemli haberimizi de sizlerle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. İşte bazıları;

*Hataylı iş insanı Tekin Urhan’ın Kocaeli'nde faaliyet gösteren Cryocan firması tarafından Irak Demiryolları için üretilen vagon tankların sevkiyatı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla tırlara yüklenerek gerçekleştirildi. Toplamda üretilecek 400 vagon tankların 2022 yılı sonuna kadar teslimatı tamamlanacak.

*ROST’un İskenderun Ofisi’nin açılışı öncesinde İskenderun’a gelen Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin ve ROST Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtuluş, bölgede bir dizi incelemelerde bulundu.

*Hatay’ın İskenderun, Belen ve Arsuz ilçelerinde yaşanan yangınlarda zarar gören ormanlık alanların ağaçlandırma çalışmalarına TOBB’un önderliğinde Oda ve borsalardan destek geldi.

*Belen ilçesi Fatih Mahallesi'ne TOBB tarafından 31 bin fidan dikim töreni gerçekleşti.

*Şehir Ödülleri Türkiye 2020 Yarışmasında, DOĞAKA Başvurusuyla “Yılın Gastronomi Şehri Ödülü” Hatay’a verildi.

*Yeni tip koronavirüs aşısını geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin'in ismi, İskenderun’da doğduğu mahalledeki bir sokağa verildi.

*Antakya ilçesine özgü "Antakya Carra Peyniri" Türk Patent ve Marka Kurumundan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı.

*İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İskenderun Ticaret Odası (İTSO) ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ortaklığındaki Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi projesi için imzalar atıldı.