Çıraklığını bilmediğiniz bir işin ustalığını yapamazsınız

30 okunma Eylül 2020

Kaç yaşında olursanız olun, nerede yaşarsanız yaşayın ya da kariyer hedefleriniz ne olursa olsun, hayattaki temel hedefiniz muhtemelen mutlu ve başarılı olmaktır. Başarılı olmak, sadece paraya sahip olmaktan ve iz bırakmaktan daha fazlası yani bilinçli olarak yaşamak anlamına da gelmektedir. 

İşte bu noktada karakter devreye giriyor. Karakter, becerilerden daha önemlidir. İnsanlar sizi sevmez ve hele de güvenmez ise selam dahi vermek istemezler. Rahat iletişim kurabilmek ve bunu dozunda yapabilmek ayrı bir maharettir ki kişinin başarı şansını yükseltir.  Ayrıca, çıraklığını bilmediğiniz bir işin ustalığını da yapamazsınız. Tabiatıyla yaptığınız işi de iyi bilmek durumundasınız. Ne yapacak olursanız olun işinizi sevmeniz ve yapmaktan zevk almanız da gerekir.

Bu ay konuğumuz olan Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz’de, hayatın her alanında kendisini geliştirmeye ve ilerlemeye adayan bir insan. İçten gülümsemesi, ağır, oturaklı, saygın ve dışa dönük tavrıyla sempatik olmayı başaran, başkalarıyla ortak noktalarını keşfetme yeteneğine sahip Abdulkadir Teksöz’ün bize anlattıklarını yazıya dökerken inanın çok haz aldım. Sizlerin de okurken aynı duygu ve düşüncelere sahip olacağınızı düşünüyorum.

Rapor Dergisi ekibi olarak dopdolu bir içerikle karşınızdayız. Acaba bu ay bizi neler bekliyor deyişinizi duyar gibiyim. Gelin dergi içeriğinde nelerin beklediğine hep birlikte göz atalım.

Biliyorsunuz her yıl bazı ekonomi dergileri farklı alanlarda çeşitli araştırmalar yaparak, anketler düzenleyerek kamuoyu ile paylaşırlar. Türkiye’nin 500 büyük şirketini ortaya koyan ‘Capital 500’ 2019 yılı verileri ve Ekonomist Dergisi’nin “Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı” 2020 sonuçları belli oldu. 

Hayırsever iş insanı Ersin Şahin babası Nevzat Şahin’den aldığı bayrağı gurur verici bir şekilde zirvede dalgalandırmayı sürdürüyor.  Son olarak İskenderun'da yapılması planlanan Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu binasının yapımına ilişkin protokolünü imzalayarak herkesin gönlüne taht kurmayı da başardı. Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne 3 adet Renault Megane Sedan araç hibesi de gerçekleştiren hayırsever iş insanı Ersin Şahin, babasının yolundan emin adımlarla yürüyor.

Yaşadığımız pandemi dönemi herkeste korku ve panik yaratıyor. Tabi şirketlerde bu ortamda güvenirliliklerini ispatlamak için var güçleriyle çalışmalarına hız verdiler. OYAK Maden Metalürji Grubu şirketlerinden Erdemir ve Ersem Manisa tesislerinden sonra İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. ve Tosyalı Holding çatısı altında faaliyet gösteren Tosyalı Toyo Çelik A.Ş., Covid-19 hijyen, enfeksiyon engelleme kontrol şartlarını yerine getirerek TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini almaya hak kazanan şirketler arasında yer aldılar.

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’ın, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde, sanayicilerle bir araya gelmesi, İskenderun Teknik Üniversitesi’nin Erasmus + Programı KA107 uluslararası kredi hareketliliği sonuçlarına göre başvuruda bulunmuş olduğu projeler kapsamında 31 bin 780 € tutarında hibe desteği almaya hak kazanması gibi haberlerimizde yer aldı.

Başta ekonomi olmak üzere hayatın nabzını tutmayı sürdüren ve siz değerli okuyucularımızın destekleriyle günden güne büyümeye devam eden Rapor Dergisi’nin sizler için hazırlanan bu sayısını yine keyifle okuyacaksınız.