KALİTEYE PASAPORT SORULMAZ…

30 okunma Kasım 2023

Ankara da yedek subay okulunda dershane deki büyük bir tabelada “İlimsiz otorite kurulamaz. Atatürk” yazıyordu. Önce pek anlam veremedim ama günler geçtikçe ve mesleğe atılınca o sözün ne kadar önemli olduğunu gördüm.

Öğretmenliğe başladığımda atandığım okulda alanımla ilgili hiçbir ders görmediğim için öğrencilere karşı kendimi yetersiz hissettim ve çok zorlandım. Hemen Ankara’ya Ticaret ve Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğüne gidip o zaman ki genel müdür Faruk Çam beyi ziyaret ettim. Çay içerken “Sayın Genel Müdürüm; ya beni görevden alın ya da bir Ticaret Lisesine tayin yapın” dedim. Genel müdür şaşırdı ve “hayırdır neden böyle düşündün” dedi. “Mesleğimle ilgili bir şey bilmiyorum ve öğrencilerime karşı mahcup oluyorum” dedim. Hemen şube müdürünü çağırıp “Otelcilik ve Turizm meslek liselerine yeni atanan 25 öğretmeni Antalya’ya kursa gönderin” dedi. Tam 2 ay Antalya Kemer de öğleye kadar nazari kurs görüp öğleden sonra Antalya da ki 5 yıldızlı otellerde pratik eğitim aldık. Gaziantep ilinde çok başarılı öğrenciler yetiştirdik ve Türkiye’nin birçok otelinde genel müdür ve üst düzey öğrencilerimiz oldu.

         Peygamberimizin “İlim Çin’de de olsa alınız” hadisi ve Kuran da ki “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu” ayeti bizlere eğitim alanında yol gösterici ve azim veren cümleler oldu. O günden bu yana öğrencilerime faydalı olmak için günde en az dört farklı görüşün gazetesini ve kişisel gelişim kitapları okurum.

Mekânı cennet olsun Şeyh Edebali’nin güzel sözlerinden biridir; “Yalnızlık korkanadır. Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi, yalnız başına kalsa da başkasına danışmaz. Yeter ki toprağın tavda olduğunu bilebilsin.”

Günümüzde hangi işi yaparsan yap, adının önünde profesyonel yazan her iş kolunda destur alınarak başlamanın esasında bu yatmaktadır. Dedik ya, ne iş yaparsan yap, bilgi birikimine bağlı tecrüben, iş becerin ve iş ahlakın bir araya geldiğinde başarısız olma şansın yoktur.

Şayet; gücünü başkalarından alıp, iş bilgi ve becerindeki ezikliği başkalarının gücü ile gidermeye çalışırsan başarılı olma şansın olmadığı gibi konunla ilgili bilgeliğinin de olma şansı bulunmaz. Adaletin, ahlakın ve becerinin sacayağı olduğu uğraş dallarında bu saydıklarımızı esas aldığımızda bizim yörüngemiz dışında kalanların ne hükmü kalır, ne de etkisi.

Bugün her sektörde işinin ehli olan insanlar her dönem ve krizde başarılarını devam ettirmişlerdir. Yine başka bir söz şöyledir: “Kaliteye pasaport sorulmaz.” Zira başarının önünde durulmaz. Hedefe kilitlenen yorulmaz. Hakaret görse de burulmaz derler.

Yirmi birinci yüzyılda, yüksek kaliteli ve düşük maliyetli ürün ve hizmet üretmek bir ekonomik sorun olmaktan daha çok bir kültürel sorundur. Ürün ve hizmet üretiminde kusursuzluğu aramak, yönetimi bir bilim olduğu kadar bir sanat olarak da, görenlerin işidir. Verimliliği artırmak bir bilim, kaliteyi artırmak da, bir sanattır. Kaliteyi geliştirmekte başarılı olmayanlar, maliyetleri düşüremezler. Kaliteli ürün ve hizmetlere, hiçbir sınırda vize sorulmaz. Bunun için de başarılı girişimci olmak gerek.

           Buna göre başarılı iş adamlarının ortak özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: Girişimci  olmak, iyi bir iş fikrinin yanı sıra bolca cesaret, kararlılık ve tutku gerektiriyor. Tabii, bir girişimcinin başarıya ulaşabilmesi bunlardan çok daha fazlasına sahip olması şart.

            Risk Almaktan Korkmazlar: Tam zamanlı işini kaybetmek, sabit gelirini bırakmak, hiç bilmediği bir dünyaya adım atmak pek çok insana korkutucu gelebilir. Ancak başarılı girişimciler, olası risklerle yüzleşme konusunda çok daha cesur davranabiliyor. London School of Economics tarafından yapılan bir çalışma, bunu doğruluyor. Çalışmaya göre başarılı girişimciler, hayatlarının her döneminde riskli aktivitelere girmeye daha yatkın bir profil çiziyor.

Hatalarından ders alırlar: Dünyaca ünlü girişimcilerin özgeçmişlerinde başarıların yanı sıra bolca başarısızlık hikâyesine de rastlamak mümkün. Başarılı girişimciler de hata yapabilir, yanlış fikirlerin peşinden gidebilir. Ancak onları diğerlerinden ayıran özelliklerinden biri, hatalarından ders alarak yollarına devam edebilme kapasiteleridir. Aksi takdirde kendi evinin garajında kurduğu ilk şirketten kovulan Steve Jobs, Apple’a hayat veremezdi.

Müşterinin önemini bilirler: Bir girişimin başarılı olabilmesi için müşterilerini memnun etmesi şart. Müşteri memnuniyetinin düşük olduğu bir girişim ne kadar iyi bir başlangıç yaparsa yapsın, tarihin tozlu raflarına gömülmeye mahkûmdur. Başarılı girişimcilerin ortak özelliklerinden biri de müşterilerini mutlu etmenin önemini en baştan itibaren bilmeleri ve tüm adımlarını buna göre atmaları. Faaliyet gösterdikleri piyasanın ve müşterilerinin değişen ihtiyaçlarının nabzını tutmak da girişimcileri başarıya götüren bir diğer yetenektir.

Her adımı planlarlar: Fikir aşamasından itibaren atılacak her adımı planlamak, başarılı girişimcilerin ortak özellikleri arasında önemli bir yere sahip. Planlı çalışmayı ve organize olmayı bir alışkanlık haline getiren girişimcilerin, başarıya ulaşması ve mevcut başarıyı koruması çok daha kolay. Tabii, operasyonel planlamanın yanı sıra finansal planlama da büyük önem taşıyor. Bütçe planlama konusunda üstlerine düşeni yapmayan girişim sahipler, ne kadar başarılı bir başlangıç yapsalar da bunu sürdürmekte zorluk yaşayabiliyor.

Kendilerine yatırım yaparlar: Bir eğitime ya da seminere katılmak, iş dünyasıyla ilgili ufuk açan kitaplar okumak, sektör gündemini yakından takip etmek ve o işle ilgili iş adamlarını ve o işten batan, emekli olan insanları ziyaret etmek ve istişare etmek gerek. Zira dinimiz yapacağımız her işte istişareyle karara varmayı emretmektedir. Kur’an’ımız, Şûra suresi 38. ayetinde “Onlar işlerini aralarında danışarak yaparlar.” denilmekte, Al-i İmran suresi 159. ayetinde ise “Yapacağın işlerde onların görüşlerini al. Sonrada karar verince de Allah’a dayan, çünkü Allah, kendine güvenip dayananları sever” denilmektedir.

Peygamber’imiz, “Kendi düşüncenize göre hareket etmeyin.”, “Yapacağı işi ehliyle istişare edene, o işin en güzeli nasip olur.” demektedir. İslam idaresi istişare esası üzerine kurulmuştur. Peygamber’imiz; yapılacak işlere herkesin ruhen ve fikren iştirakini istemiş, “İstişare eden güvenlik içindedir.” demiştir. Atalarımız da “Ulu sözü dinleyen ulu dağlar aşar, ulu sözü dinlemeyen uluya kalır” demişlerdir.

Başarılarıyla dikkat çeken girişimciler, yoğun çalışma tempolarına rağmen kendi kişisel gelişimlerine yatırım yapmaya özen gösteriyor. Tüm bunlara ek olarak arada bir de olsa hak edilmiş bir tatile çıkarak kendilerini şarj etmenin yollarını bulmaya çalışmaları da fark yaratan girişimcilerin bir diğer özelliği sosyal girişimci olmalarıdır.

Sosyal ilişkilere önem verirler: Günümüzün iş hayatında popüler tabirle network’un yani ilişkiler ağının önemini göz ardı etmek mümkün değil. Girişimlerini başarıya ulaştırmayı başaran isimler de her alanda güçlü sosyal ilişkilere sahip oluyor. İnsanlar üzerinde güçlü bir etki bırakma yeteneğine sahip girişimciler, işlerini hayalini kurdukları noktaya çok daha kolay taşıyabiliyor. Ayrıca kendi ekosistemlerine sahip çıkan ve ilgili etkinliklere katılım gösteren girişimciler, adlarını daha kolay duyurarak geniş bir çevre edinebiliyor.

Teknolojiyi iyi kullanırlar: Girişimleri teknoloji üzerine olsun ya da olmasın, başarılı girişimciler teknolojiden faydalanma konusunda üstün yeteneğe sahip. Hızla değişen teknolojinin damga vurduğu dünyada, kendi faaliyet alanıyla ilgili teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve bunları mevcut operasyonlarına hızla uygulayabilen girişimciler, her zaman benzerlerinden birkaç adım öne çıkmayı başarıyor. Değişime çabuk adapte olabilmek ve yenilikçi fikirlere alan açmak, başarılı girişimcilerin olmazsa olmaz bir karakteristiğidir.

Ayın sözü: Gücünü ailede, iş yerinde, toplumda kaliteli bir hayat için uygulayan insan barışın ve sevginin teminatıdır. Doğan Cüceloğlu