ZATÜRRE, GRİP VE COVİD-19 TSUN(H)AMİSİ

30 okunma Ekim 2020

Dünya ülke ve vatandaşlarının birçok önemli konuları ve problemleri vardır. Kimi ülkenin ekonomik problemleri, kimi ülkelerin sınır güvenliği, kimi ülkelerin iç terörle olan problemleri vardır. 

Ne var ki corona virüsü (COVİD-19) bir şahsın, bir şehrin, bir ülkenin problemi olmaktan çıkmış (taşmış) küresel ortak bir problem olmuştur, olmaya da devam edecek gibi gözüküyor. 

Tüm ülkeler ve konusunda uzman bilim ve tıp insanları covid-19’u bertaraf edecek çalışmalar ve o büyük buluşu keşfetmeye/icat etmeye çalışmaktadırlar. 

TIP VE BİLİM ADAMLARI O ELZEM İCADI YAPAMAYINCA, ACİZLİKLERİNİ BERTARAF ETMEK İÇİN; YENİ BİR KEŞİFMİŞ (İCAATMIŞ) GİBİ;

ZATÜRRE VE GRİP AŞISINI KURTARICI GİBİ ÖNE ÇIKARTARAK GÜNDEME OTURTTULAR!

Covid-19 virüsünden korunmanın en önemli şartları;

  • Maske takılması
  • Sosyal mesafenin korunması
  • Düğün, dernek, eğlence, alışveriş yerleri vb. hatta cenaze törenlerinden uzak durulması 
  • EN ÖNEMLİSİ DE doğru beslenme ile bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesidir. 
  • Ek tedbir olarak da; eve gelindiğinde, ellerin yıkanması, limonlu su ile ağzın çalkalanarak yıkanıp temizlenmesidir. 

Amaç covid-19 virüsünün ağızdan solunum yolları ve akciğere inmesini (geçip yerleşmesini) önlemektir. 

COVİD-19 VİRÜSÜNÜN TSUNAMİ ETKİSİNİ AZALTMAK İÇİNDE, ZATÜRRE AŞISI YAPTIRMAK GEREKEBİLİR…

Zatürre aşısı yapıldığında ne faydası olacak; 

  • Covid-19 enfeksiyonundan korumaz. 
  • PNÖMOKOK zatürresinden korur.
  • 60 yaş üzeri insanlarda, solunum yetmezliği gibi kronik hastalarda, pnömokok zatürre oluşumu %95 gibi çok yüksek oranda olduğundan, söz konusu kişilerin zatürre aşısı olması kaçınılmaz (gerekli) dir. 
  • 60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanlar zatürre aşısı yaptırmadığı takdirde; pnömokok zatürreye maruz kalmalarının yanı sıra aynı gün ve zamanlarda COVİD-19 virüsü bulaştığında, hastalık süreci çok ağır geçirileceği gibi tedavi olsa dahi, biyolojik ve psikolojik bedende çok ciddi tahribatlar (hasarlar) oluşturacaktır. Ölümle sonuçlanma ihtimali (hayati tehlike olasılığı) daha da yüksek olacaktır. 

Sonuç olarak; zatürre aşısı olanlar, covid-19 hastalığını daha hafif ve daha az biyolojik beden, psikolojik hasarla atlatabilirler. 

DİĞER BİR TEDBİR OLAN GRİP AŞISI YAPTIRMANIN FAYDALARI;

Grip aşısı yapıldığında, Covid-19 enfeksiyonundan korumaz. 

Grip olma olasılığını azaltabilir. Grip hastalığı belirtileri, covid-19 enfeksiyon belirtilerine benzerlik gösterdiği için, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, burun akması, tat alma duygu bozukluğu yaşadığımızda, grip aşısı olanlar, ben grip değilim, büyük bir olasılıkla covid-19 hastası oldum diyerek; EN KISA ZAMANDA test yaptırmak (olmak) için bir sağlık kuruluşuna erken gitmeyi hızlandıracaktır. 

Covid-19 hastalığında en önemli kural; erken test (tespit) yaptır ve çevrene daha fazla hastalık yayma (bulaştırma) üstelik de hastalıktan daha kolay ve hasarsız kurtulabilirsin. 

Grip aşısı yaptırmadığında; gripe yakalanma ihtimalin %50’dir. Gribe yakalandığın o gün ve zamanlarda covid-19 virüsü bulaştığında, hastalığın tedavi seyri çok uzun ve zor geçeceğinden; 

Biyolojik beden ve psikolojik bedeninde çok ciddi hasarlara neden olabilir. 

KISACASI; GRİP, ZATÜRRE Mİ COVİD-19 HASTALIĞINI AĞIRLAŞTIRIR, COVİD-19 MU GRİP VE ZATÜRRE HASTALIĞINI ÖLÜMCÜL YAPAR..!!!

Bu üç HASTALIK BİRBİRİNİ BESLİYEREK “TSUNAMİ ETKİSİ” (OLUŞTURUR) YARATIR. 

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler C,D ve Çinko antioksidan flovonlardır. (Tüm hücrelerin özellikle bağışıklık sistemi lenf bezlerinin) işlevlerini sağlıklı yerine getirebilmesi için, HÜCRE MİTOKONDİRİLERİN SAĞLIĞINI KORUMALIYIZ

Bunun için; ORAC (Oxygen Radical Absurbance Capacty): Antioksidan değeri yüksek besinlerle beslenmeliyiz.

Vücudumuzda bulunan serbest radikaller, yediğimiz besinler tarafından emilme değerlerini gösteren ölçü birimi, besinlerin antioksidan değer birimidir.

ORAC değeri yüksek olan besinlerin antioksidan değeri de yüksektir. ORAC değeri yüksek besinler, vücut direncini yükseltir. Bağışıklık sistemini korur. Her türlü hastalıkla mücadele etme kabiliyetini kazandırır.

Bitkiler doğanın ve güneşin zararlı etkilerinden korunmak için PİGMENTLERİNİ arttırırlar. Meyve ve sebzelerin rengi (yeşil, kırmızı, mor vb.) ne kadar koyu ise ORAC değeri de aynı oranda (antioksidan değeri) yüksek demektir.

Sağlıklı vücuda sahip olabilmek için günlük 3.500 ORAC değerin de besin almak gerekmektedir.

ORAC Değerleri En Yüksek Olan Besinler

KARA MÜRVER (SAMBUCOL) EKSTRASI : 25.000’dir.

ARONİA : 14.990 ORAC

KARA MÜRVER : 14.700 ORAC

KURU ERİK : 14.582 ORAC

CRANBERRY : 9.584 ORAC

YABAN MERSİNİ : 9.019 ORAC