21. YÜZYILDA TÜRKİYE’NİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ BÜYÜK PROJELER

30 okunma Şubat 2021

2000’li yılların başından günümüze ülkemizde gerçekleştirilen mega projelerin çıktılara Türk insanını küresel oyuncular içerisinde ön sıraya oturtacak kanaatini taşımaktayım. Son yirmi yıllık dönemde baş döndürücü hızla gerçekleştirilen projelerimiz otoyol bağlantılı tünel ve köprüler, hızlı tren projeleri, İstanbul Havalimanı başta olmak üzere çok sayıda il ve bölgedeki havaalanları ile yüksek öğretim kurumlarını bir çırpıda saymak mümkündür. 

Otoyol bağlantılı mega köprülerin ilki İzmit Körfezine yapılmış olan Osman Gazi köprüsüdür. Bu köprü Ülkemizin en büyük mega kenti İstanbul’u Bursa, Balıkesir, Manisa il sınırlarını geçerek İzmire bağlamaktadır. Köprü 2685 m uzunluğunda olup !stanbul-İzmir Otoyolu 407 km.dir.  

İkinci otoyol bağlantılı Yavuz Sultan Selim Köprüsü Trakya illerimizi İstanbul geçişi ile Kuzey Marmara istikametinden Anadolumuza (İzmit-Adapazarı) bağlamaktadır. Köprü ile birlikte otoyol uzunluğu 398 km.dir.

Üçüncü otoyol bağlantılı 18 Mart Çanakkale Köprüsü Tekirdağ ilimizi Çanakkale boğazı geçişi ile Balıkesir üzerinden İzmir’e bağlamaktadır. Yapım aşamasında olan köprünün uzunluğu 3869 metre olacaktır.  

İstanbul içerisinde gerçekleştirilen Marmaray Tren hattı İzmit ‘Gebze)-Halkalı İstanbul boğazını alttan geçerek Anadolu-Avrupa bağlantısını gerçekleştirmiştir. 

Yine İstanbul içerisinde araçların geçişini sağlayan Avrasya Tüneli Anadolu yakasında Hasanpaşa girişinden başlayarak İstanbul boğazını alttan geçerek Avrupa yakasında Yenikapı’ya bağlamakdadır. Bu tünel 14.6 km uzunluğunda olup İstanbul trafiğine ve yakıt tasarrufuna büyük bir katkı sağlamaktadır.

Türkiye’mizin 15 ilinde gerçekleştirilmiş ve 6 ilinde gerçekleştirilmekte olan hava limanlarından en önemlisi ise İstanbul Havalimanıdır. İstanbul Havalimanı 1.4 milyon m2 kapalı alanlı, 5 pisti ile 110 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük mega projesidir. 

21. yüzyılın 20 yıllık döneminde gerçekleştirilmiş olan otoyollarındaki en büyük tünelleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Yapımı bitmeküzere olan Yeni Zigana Tüneli 14.5 km, bitmiş olanlar Ovit 14 km, Kop Dağı Tüneli 6.5 km, Sabuncu Beli 6,5 km, Ilgaz Tağı 7,2, Cankurtaran 3.2 km, Samankaş 5 km, Ordu Nefise Akçelik 3.8 km, Orhangazi 3.4, Kağıthane Piyalepaşa 3.2, Bolu Dağı 6,2, Topçam 3 km, Osmangazi 5 km, Dolmabahçe Bomanti 7,5 km, Kuskunkıran 2,3 km, Tirebolu 4.3 km, Sarıyer Çayırbaşa 2 km, Yunus Emre 3.9 km, Dranaz 2 km, 8 Ağustos 1.9 km, Araklı 3.8 km, Bayraklı 3.4 km, Güvenlik 1.8 km, Erkenek 1.8, Belkahve 1.7, Konak 1.8 km, Karahan 1.6, Boğsak 3.2 km, Çayeli 3.1 km, Selçukgazi 1.2 km ve Amasra 1 km.

Hızlı tren projeleri, Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Polatlı-Konya, Konya-Polatlı-İstanbul arasında gerçekleştirilmiştir. Ankara-Sivas, Bursa-Osmaneli, Polatlı-İzmir ve Yerköy-Kayseri Hızlı Tren projeleri Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılına yetiştirilmeye çalışılmaktadır.  

21. yüzyılın en büyük projelerinden bir diğeri ise Yükseköğretim’deki atılımdır. 2000’li yılların başında 76 olan üniversite sayımız  her ile bir üniversite sloganı ile gerçekleştirilmiş olan ilave 130 yeni yükseköğretim kurumunun gerçekleştirilmesidir. 

Ülkemiz bu büyük projeleri küresel güçlerin maşası olan içimizdeki DHKP-C, Fetö, PKK ve bunlara sempati duyan zavallı sivil toplum örgütleri ile satılmış basın yayın organlarının muhalefitine rağmen gerçekleştirmiştir.

2004 yılından itibaren Cumhuriyet Mitingleri düzenleyerek darbecilerle işbirliği yapan sözüm ona akademisyen ve emekli generallerin başını çektiği kitlelerin meydanlardaki bağrışmalarına, 2012 yılındaki MİT Başkanına yapılmak istenen tutuklama teşebbüsü sonrası Gezi Olayları, 6-7 Ekim PKK ayaklanması, 17-25 Aralık hukuk darbesi ve 15 Temmuz 2016 Askeri Ayaklanmaya rağmen gerçekleştirmiştir.

Türkiye güneyde Irak-Suriye sınırlarında PKK’ya, Kuzey’de kardeş devletimiz Azerbaycan’da Ermeni Diasporasına karşı savaş yürütmektedir.  Akdeniz’in Doğusunda rum çetelerine destek veren AB ülkeleri ile mücadele etmektedir. 

Etrafımızda bizim ekonomik gelişmemizi istemeyen bu kadar düşman varken içimizdeki terör örgütlerinin belini güçlü devletimiz kırmaktadır.