Geleceğin Meslekleri 1

30 okunma Şubat 2020

Veri Analizi

Bu ve bundan sonra birkaç ayki yazı dizime, özellikle gençleri ilgilendiren ve geleceklerini şekillendirmeleri için en önemli seçimlerden birisi olan meslek seçimlerinde yardımcı olacak bilgilerle başlayacağım. Bu bilgilendirmelerin başında en sık karşılaştığım soruların başında gelen “Hangi Meslek Dalını ya da Hangi Bölümü Seçmeliyim?” dir. 

 

Aslında bu gibi sorulara kişinin geçmişine bakmadan, bireyin zekâ çeşidini irdelemeden, eğitim hayatını analiz etmeden cevap vermek çok sakıncalı ve tehlikeli olabilir. Bu yüzden ikili konuşmalarda, kişiye tavsiyelerde bulunmadan önce uzun uzun bir sohbet ediyorum bazen.

 

Burada dikkat edilecek en önemli nokta ülkedeki eğitim durumudur. Günümüzde bireyler üniversite eğitimini genellikle, daha iyi bir hayata sahip olmak için, ekonomik özgürlüklerini kazanmak için istemektedirler. Ülkemizde üniversite okuyarak meslek sahibi olmak isteyen insanların sayısı git gide artmakta ve buna paralel olarak üniversitelerden mezun olan işsizlerin sayısı buna paralel olarak çoğalmaktadır. Her ülkede, her mesleğin ulaşacağı bir fiziksel doyum noktası bulunduğundan, gelir getirici mesleklerin popülariterliği belli bir süre sonra doygunluğa ulaşıp, daha sonra popülariterliğini kaybetmeye başlamaktadır. 

 

Bu verdiğimiz kurala uyan, geçmişte popüler olup günümüzde ise gerekliliği aşikar olmasına rağmen öğrenci bulamayan Tekstil Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Matematik Öğretmenliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği gibi bir çok bilim ve meslek dalı bulunmaktadır.

 

Bu zamana kadar çalıştığım ülkelerde, gözlemlediğim en önemli noktalardan birisi, meslek seçiminin gelir getirici seviyesine bakılmaksızın yapılması gerektiği olmuştur. Bunun yerine bireylerin kişisel gelişimlerine ve ilgi alanlarına uygun mesleklerin seçtirilmesi ve o yönde eğitim verilmesinin katma değeri her zaman daha fazla olmaktadır.

 

Ülkemizin gerçekliğini bir kenara bırakarak, meslek sahibi olmak isteyen gençlerimize en önemli tavsiyelerim ne olur?

  • Meslek seçimi bütün hayatınızı etkileyeceğinden, ilk önce severek yapacağınız bir meslek olmasına kesinlikle önem verin. Zira, sevilmeden yapılan hiçbir meslek size başarı ve mutluluk getirmeyecektir.
  • Kesinlikle ilgi alanınıza göre bir meslek seçin.
  • Daima kısa, orta ve uzun vadeli analizler yaptıktan sonra meslek çeşidini seçin

En son madde, bu yazı dizinde ele alacağımız en önemli kriterlerden birisi olacak. Bunu göz önünde bulundururken, meslekleri ve meslek gruplarını çok iyi irdelemeli ve bunlar hakkında ciddi bir veri analizi yapılmalıdır. Veri analizleri yapmadan önce tabi ilgili konu hakkında kapsamlı bir veri seti oluşturulmalıdır. Örneğin, mesleğin son 30,20 ve 10 yıllardaki gelişimleri, meslek grupları pastasındaki payı, yıllık istihdam oranı ve son yıllardaki değişimi, sektörlerin gelecek planları ve risk faktörleri gibi noktalar ilk araştırılacak alanlar arasında gelmektedir.

 

Ülkemizde şu anda en popüler ve seçilen mesleklerin başında gelen Hukuk, Tıp ve Eczacılık gibi mesleklerdeki yığılma son yıllarda fiziksel doyum noktasına ulaştığından, ve bu alanda eğitim veren birçok üniversitenin çağın gelişimine ayak uyduramadığından, önümüzdeki yıllarda bu alanlardan mezun olacak öğrencilerin iş bulma konusunda sıkıntı yaşayacakları yüksek ihtimaldir.

 

Bu yazı dizimde, uzun yıllardır tuttuğum ve analiz ettiğim verilerden yola çıkarak bazı tavsiyelerde bulunacağım. Şu ana kadar yazdıklarımın içinde VERİ ve ANALİZ kelimeleri birçok defa karşınıza çıkmıştır. İnsanlık tarihi boyunca dinamik yani hareketli olan BİLGİ, dijital depolamanın geliştirilmesi ile statik yani durağan hale geldi ve internetin bulunması ile de herkesin ulaşılabileceği bir hal almıştır. 2010 yılından günümüze dünya geneli depolanan verinin büyüklüğü 180 Zettabyte. Yani, 1 Zettabyte yaklaşık olarak 1 Trilyon Gigabyte’a eşittir. 2030 yılında depolanan verinin büyüklüğü bunun 100 katına ulaşılacağı hesaplanmaktadır.

 

 

 

Bu ve bunun gibi daha nice veriler, önümüzdeki yüzyılda en önemli meslek kolunun, uçsuz bucaksız bu veri okyanusunda gerekli verilerin filtrelenip, analiz edilerek sektörler için kullanılabilir hale getirebilecek VERİ MÜHENDİSLİĞİ’nin olduğudur. Bu alanda eğitim veren üniversiteler ve bu alanda eğitim alan kişilerin kendilerini özellikle bilgisayar programlaması, veri analitiği, veri istatistiği, zaman serileri analizi, dinamik modelleme alanlarında geliştirmeleri durumunda, gelecekte hatırı sayılır gelirler elde edecekleri kesindir. 

Bu alanlara ilgisi olan gençlerimizin, özellikle matematik, istatistik, bilgisayar programcılığı alanlarında, kendilerini eğitim ve öğretim hayatları boyunca daima geliştirmeleri gerekmektedir. Ülkemizde en fazla yetişmiş kalifiye elemanların ihtiyaç duyulduğu alanların başında VERİ MÜHENDİSLİĞİ gelmektedir. 

Önümüzdeki ay bu konu hakkında daha fazla bilgi paylaşmak üzere, şimdilik BİLİMLE kalın.