Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları

30 okunma Ekim 2020

Geçen ayki sayımızda Endüstri Mühendisliğinin İnovasyon’da ki yeri üzerine yazdım. Bu sayıda İskenderun Teknik Üniversitemizde bölümümüzü seçen, Endüstri Mühendisi öğrencilerimizin çalışma alanları hakkında yazacağım. 

Endüstri Mühendisliği her ne kadar karma mühendislik olarak görülse de, özünde ÜRETİM, YÖNETİM, PLANLAMA, TASARIM, STOKLAMA ve TEDARİK, LOJİSTİK vb. gibi çalışma kollarını kapsar. Öğrencilerime üniversitede bölümdeki ilk derslerinde (Endüstri Mühendisliğine Giriş ve Mesleki Oryantasyon) Endüstri Mühendisliğini tanımlamalarını isterim. Yapılan bütün tanımlamalarda az çok yukarıdaki büyük harflerle yazılan çalışma alanlarını belirtirler. 

Halbuki çok basit bir tanımı vardır:

“Minumum Enerji, Maksimum Verim”

 ilkesinin uygulandığı yegane mühendislik dalıdır. 

Öğrencilerin çoğu maalesef bölümü bilmeden, araştırma yapmadan, bölümün çalışma alanları hakkında bilgi sahibi olmadan geliyorlar. Bu çoğunluğun büyük çoğunluğu da zaten ülkemizde ki işsizler ordusuna katılacaklar. Çünkü bölümü tanıyıp, çalışma alanlarını inceleyip, kendilerine uygun alanı buluncaya kadar, bilerek ve araştırarak gelenler ile aralarındaki makas bir daha kapanmamak üzerine açılıyor. Teknolojinin bu denli hızlı geliştiği bir devirde üniversiteye gelen gençler, ne istediklerini bilerek ve araştırarak gelmelidirler. Bu yönde Ailelerin ve Okulların yönlendirmeleri çok önemlidir.

 

Endüstri Mühendisleri Kamu Kurum ve Kuruluşlarında (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında, KOSGEB, EPDK, BTK, TİB, Kalkınma Bakanlığında) çalışma olanaklarına sahip oldukları gibi, özel sektörde özellikle üretim planlama, satınalma, tedarik, lojistik, insan kaynakları, veri analizi, makine öğrenmesi, reklam, risk yönetimi, danışmanlık alanlarında çalışabilmektedirler. 

 

 

Bu alanlardan özellikle Hızlı Tüketim Sanayisi (İçecek, Gıda, Kozmetik vb.), Bilişim Teknolojileri, Danışmanlık, Bankacılık ve Finans sektörlerinde mühendislerimiz üst pozisyonlarda iş bulabilmektedirler. 

 

Öğrencilerimizin bu alanlardan kendilerine uygun olanını bulmaları konusunda, onlara okul öncesi eğitimden itibaren aileler ve eğitimciler tarafından yapılacak gözlemlerle bir karne oluşturulup değişik seçenekler sunulabilir. Gençlerimiz bu seçenekleri mümkünse uygulamalı biçimde ele alarak bir seçim yapabilirler. Böylece bütün hayatları boyunca onları terk etmeyecek (kendileri terk etmediği müddetçe) ve en önemlisi çalışırken zevk alacakları bir meslek seçmiş olabilirler. Meslekteki başarının en önemli kriterlerinden birisi mesleğini severek yapmaktır. 

 

Endüstri Mühendisliği alanında yakın gelecekte en önemli çalışma konularının başında “İşletmenin Karbon Ayak İzinin Azaltılması” ile ilgili çalışmalar olacaktır. Burada tedarik edilen malların hangi yollarla işletmeğe geldiği, bu lojistik süreçte hangi tip enerjinin kullanıldığı, kullanıcıya ulaştırılan malların aynı şekilde nasıl ulaştığı, firmanın enerji sarfiyatının optimizasyonu, enerji çeşidinin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi, hammaddenin karbon emisyonuna etkisi, doğaya yatırımın miktarı gibi konular, firmaların Yeşil Belge almalarını sağlayacak ve ileriki yıllarda bu belgelerle firmaların vergi yükleri azaltılabilecektir. Gençlerimizin şimdiden bu gibi alternatif ama gelecekte büyük avantajlar getirecek yan dallara yönelmeleri ve kendilerini bu alanlarda geliştirmeleri gerekmektedir. Bir sonraki yazımda özellikle Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesinin Endüstri Mühendisliği alanındaki kullanım yerleri hakkında bilgilendirme yapacağım. Şimdilik Sağlıkla kalın. Lütfen Maske, Mesafe ve Temizlik kuralları çerçevesinde, DOĞAYA SAYGILI bir şekilde yaşantımıza devam edelim. Saygılarımla