Makaleler > Abdullah SAKALLI > Türkiye’nin İlk Multidisipliner Hava Ölçüm Cihazı HAVAC-1

Türkiye’nin İlk Multidisipliner Hava Ölçüm Cihazı HAVAC-1

Abdullah SAKALLI

mail@rapordergisi.com | www.isimsoyisim.com | Twitter | Facebook

Türkiye’nin İlk Multidisipliner Hava Ölçüm Cihazı HAVAC-101/02/2019

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE=Teknoversite) ve Teknoversitenin vizyonu çerçevesinde inovasyon odaklı Teknokentinde kurulan, ülkemizde yenilenebilir enerji, temiz şehircilik, insan sağlığı odaklı, iklim değişikliği etkilerini inceleyen sensör ve ölçüm aletleri tasarımı ve üretimini başlatma hedefinde olan SciECA (Ekosistem İklim Araştırmaları Enerji Danışmanlık San. Ltd. Şti.) Ar-Ge şirketinin ortaklığında geliştirilen ve yapısında barındırdığı sensörler sayesinde, atmosferdeki fiziksel ve kimyasal bir çok parametreyi ölçme kapasitesine sahip Endüstri 4.0 odaklı ilk multidisipliner Hava Ölçüm Cihazı (HAVAC-1) üretilmiş bulunmaktadır. Bu cihaz sayesinde özellikle son yıllarda etkisini her alanda hissettiğimiz iklim değişikliğinin enerji sektörü, şehirlerdeki kirlilik düzeyleri, insan sağlığı ve tarım sektörü üzerindeki etkilerinin ölçümü, bu ölçümler sayesinde elde edilecek veri setlerinin yine İSTE-SciECA işbirliğindeki alanında uzman bilim insanları tarafından analizlerinin yapılması, risk faktörlerinin belirlenmesi, en önemlisi riskleri azaltacak yönde gelecek projeksiyonlarının oluşturulması ve etkilerinin modellenmesi konularının detaylı bir şekilde ele alınması sağlanacaktır. İSTE öncülüğündeki analiz ve modelleme çalışmaları, Endüstri 4.0’a doğru ilerleyen ülkemizdeki birçok sektöre hizmet edecek potansiyele sahiptirler. Globalleşen dünyada, milli ve yerli üretimlerin zorluklarının ayrıca farkında olan İskenderun Teknik Üniversitesinin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Türkay DERELİ ve ekibi “Kolay olanı herkes yapar, önemli olan zorlukları göğüslemek ve başarmaktır” sloganı ile hareket ettiklerinden bünyesindeki öğretim üyelerinin Ar-Ge çalışmalarını her daim desteklemektedirler. İSTE öğretim üyelerinden Doç. Dr. Abdulla SAKALLI ve Dr. Öğr. Üyesi Vahit ÇALIŞIR önderliğinde, doktora öğrencisi Mehmet Uğur GÜÇEL ve yüksek lisans öğrencisi Makine Mühendisi Hikmet Başar HARBALİ’nin ortaklaşa geliştirdikleri ve üretimini tamamladıkları HAVAC-1’in kurulumlarına Türkiye Elektrik İletimi Genel Müdürlüğü’nün desteklediği Ar-Ge projesi çerçevesinde geçen hafta (09.01.2019) itibarı ile başlanmıştır. Cihazlarımızdan 5 tanesinin Sakarya, Bursa, Tekirdağ ve Kırklareli’nde montajları tamamlanmış olup, ülke genelinde 45 adedin kurulumu için üretimler devam etmektedir.

HAVAC-1 atmosferde istenilen yüksekliklerde, ve ekstrem dış ortam koşullarında hava sıcaklığını, nem oranını ve basıncını, rüzgar yönü ve hızını, yağmur miktarını, hava kirliliğine neden olan partikül maddelerden PM1, PM2.5, ve PM10 ölçümleri, ayrıca bir çok bitkiden salınan ve yüksek oranda alerjik astıma sebep olan VOC parametrelerinin yüksek hassasiyetle ölçümlerinin yanında, Enerji Bakanlığı ve TEİAŞ Genel Müdürlüğü için özel geliştirilen enerji nakil hatlarındaki buzlanmanın yükünü ve kalınlığını ölçme potansiyeline sahiptir.

Bunların yanında İSTE ve SciECA bünyesinde geliştirilen Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü iklim modeli (1x1km) ile hava durumu olaylarını ve bunların sektörler üzerindeki etkilerini 5 gün öncesinden yüksek hassasiyetle modelleme, risk faktörlerini belirleme ve analiz etme olanağı sunmaktadır.

Günümüzde iklimsel verilere, enerji, şehir bölge planlama, sigortacılık, tarım, belediye hizmetleri ve endüstrinin birçok alanında ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde bu verilerin yüksek çözünürlüklü olarak bulunamaması her alanda telafisi çok zor etkilerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu gibi gereksinimlerin farkında olan İSTE ve SciECA, ülkemizdeki bu eksiklikleri gidermek için çalışmalarına hız kazandırmıştır.

İSTE ve SciECA olarak, HAVAC-1 cihazımızın yapım ve üretim aşamasında çok değerli desteklerini bizden esirgemeyen ve gece gündüz fabrikanın kapılarını bilime açan İskenderun OSB (Organize Sanayi Bölgesi) firmalarından Esmer Torna Sanayi ve Ticaret Ltd. şirketi kurucuları ve çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Bilim El Ele Yükselir.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Yazarın diğer makaleleri Tarih
Milli mi veya Yerli mi? İşletme Yönetimi 01/03/2019
Türkiye’nin İlk Multidisipliner Hava Ölçüm Cihazı HAVAC-1 01/02/2019
İklim Değişikliğinin Sağlık Üzerine Etkileri 2 01/01/2019
İklim Değişikliği ve Sağlık! 01/12/2018
İklim Değişikliği, Doğal Afetler ve Tarımsal Üretim 01/11/2018
İklim Değişikliği ve Tarım! 01/10/2018

Ziyaretci Sayısı