Makaleler > Seyran BAHÇECİ > AKILLI ZAMAN !

AKILLI ZAMAN !

Seyran BAHÇECİ

mail@rapordergisi.com | www.isimsoyisim.com | Twitter | Facebook

AKILLI ZAMAN !01/03/2018

Alan Lakein zamanını kontrol edebilirseniz, hayatınızı da kontrol edebileceğinizi söylüyor. Zaman değerli bir maldır; herkes tarafından eşit paylaşılır, ama oldukça farklı olarak kullanılır. Zaman yönetimi, meşgul ve işlerini bir türlü yetiştiremeyen yöneticilerin zamanlarını daha iyi organize etmelerine yardımcı olmak üzere bir eğitim aracı önem kazanmıştır. Zaman yönetiminde temel düşünce, günün her anının daha iyi planlanmasıyla çalışanların daha verimli hareket etmelerini sağlayacak olması düşüncesidir. Yeterince zamanınız var mı? Cevabınız kesin bir hayır ise, yöneticilerin büyük bir çoğunluğu ile aynı sınıftasınız demektir.

   Zamanı Etkin Yönetmek İçin Nerden Başlamalıyız?

Zamanın tek bir davranışı vardır: Durmadan akar. Toplanamaz, depolanamaz, tekrarlanamaz ve harcanır. insan sınırlı bir yaşama sahip olduğu için zamanı etkin kullanmak zorundadır. Zamansızlıktan yakınanların bir çoğu zamanı iyi kullanmasını bilmeyenlerdir. Zamanı etkin bir biçimde kullanmak için öncelikle bir günde yani 24 saatte ne yapıyoruz ona bir bakalım. Genel olarak yaşamımızın;

·         %32’sini uyuyarak,

·         %20’sini çalışarak,

·         %10’unu yemek yiyerek,

·         %9’unu seyahat ederek,

·         %8’ini kişisel bakım yaparak,

·         %8’ini öğrenerek,

·         %7’sini bekleyerek,

·         %6’sını diğer faaliyetlerle geçiririz.

 

Bu değerler ortalama olarak hesaplanmış değerlerdir. Sizde kendinize bir çizelge oluşturarak zamanınızı nelere harcadığınızı yazarak zamanınızla ilgili istatiksel bir fikir edinebilirsiniz.

İş yaşamında başarılı olmak için ne kadar az bir zamanımız olduğu ortadadır. Günümüzde iş’te geçirdiğimiz zamanı verimli kullanmak adına adımlar atmak ve kararlar vermek zorunlu hale gelmiştir.

Zamanı Etkin ve Verimli Kullanmak İçin Amaçlarınızı ve Hedeflerinizi Ortaya Koyun!

İş yaşamında amaç edinmek ve hedef koymak önemlidir. Bunlardan herhangi biri ile ilgili sorun yaşamanızın sebebi zamanla ilgili olabilir. Kendinizde amaç edindiğiniz durumu iyi analiz etmelisiniz. Olumlu ve olumsuz özelliklerinizi masaya yatırın, bunların size engel olduğu durumları saptamaya çalışın. Zamanınızı çalan belirsizlikleri ve engelleri belirlemeniz, bir öncelik sırası oluşturmanız açısından oldukça önemlidir.

Zamanı Planlamak İçin Aceleci Olmayın!

Etkili bir zaman yönetimi yapabilmek, yapacağınız işleri ve kendinize ayıracağınız zamanı verimli bir şekilde kullanabilmeniz için, yaşadığınız zaman süresi içinde istenen düzeyde planlayabilmek ölçütünüz olmalıdır.

 Planlama yaparken nelere dikkat etmeli;

·         Önceliklerinizi belirleyin,

·         Zor olandan kolay olana doğru işleri yapın,

·         İşleri planlanan gün ve saate göre yapmak, sürüncemede bırakmayın,

·         Bir işi bitirmeden diğerine geçmeyin,

·         Yapılan işe pürdikkat konsantre olun,

·         Yaratıcılıkla ilgili faaliyetler için zaman ayırın,

·         Rutin işlerden kaçının,

·         Gereksiz ayrıntılardan uzak durun,

·         Toplantıları zamanla sınırlayın,

·         Engellenmeden çalışılabilecek saatler belirleyin,

·         İş paylaşabilecek eleman yetiştirin.

 

Plan yaparken unutmamanız gereken üç önemli nokta; ruhsal, fiziksel ve zihinsel durumunuzdur. Sakin bir zihin ve bedenle plan yaparken daha verimli çalışabileceğiniz, üretken olduğunuz saatleri önemli işlere ayırmaya çalışın. Günü ayrıntılı bir biçimde planlayın, ancak beklenmeyen durumlar için esnek olun ve başlama zamanlarına sadık olmaya özen gösterin ve günü hep olumlu biçimde tamamlayın.

 

Zamanınızı Yönetmenize Engel Olan Durumlardan Kurtulun!

Etkili bir zaman yönetimi için gerekli olanların yanında, kendinizde engel teşkil eden durumlar vardır. Bu durumlardan kurtularak veya onararak, zamanınıza hükmetmek için adım atmış olursunuz.

 

Mükemmeliyetçilik

Gerçekçi olmanız lazım, hassas ve mükemmel olmasını istediğiniz durum zamanınızın boşa geçmiş olmasına neden olabilir.

 

Erteleme

Etkili zaman yönetimi için tehlikeli olan bu davranış, gündelik hayatınızda ki ertelediklerinizle başlar ve ardı sıra gelen artçı şoklarla yoluna devam edecektir.

 

Aşırı Güven

İşi yapabileceğinize inanmak işin yarısını bitirmeniz anlamına gelebilir. Her inandığınız ya da tek başına altından kalkabileceğinizi sandığınız ama yapamadığınız işler, zamanınızla ilgili tamir edilemeyecek hatalara sebep olabilir.

Güvensizlik ve Kaygı

Yapılan işe “Nasıl olsa ben yapamıyorum bana vermezler” gibi düşünceler, boş bir kaygı ve güvensizlik yaratarak zamanınızı kullanırken çelişkilere sebep olabilir.

Ve en son olarak zaman tuzaklarından kurtulun. Zaman yönetiminde üzerinde önemle durulan konulardan birisi "zaman tuzakları" ya da "zaman yok edicileri" dır. Zaman tuzakları, zamanı kullanma açısından karşılaşılan engeller ya da kesintilerin varlığıdır. Bunlar, sosyal ilişkiler, kişisel ve kültürel özelliklerden kaynaklanabilir. Zaman tuzaklarını şöyle sıralayabiliriz. Gereksiz ziyaretçiler, Her işi bizzat yapmaya kalkışmak, yetersiz personelle çalışmak, amaçsız ve süresiz görüşmeler yapmak, görev ve yetki devri yapmamak, anlatılanları dinlememek, hayır demeyi bilmemek, disiplinsizlik, dağınıklık ve uygun olmayan iş ortamları zamanınızı yok eder.

 

 

 

Herkese eşit verilen zamanı en etkin biçimde kullanabilmeniz dileğiyle. Hep sevgiyle kalın J

 


Sosyal Ağlarda Paylaş

Yazarın diğer makaleleri Tarih
AKILLI ZAMAN ! 01/03/2018
ACABA ? ACABA? 01/01/2018
DEPRESYONDA MIYIM? 01/12/2017
YİNE YİNE YENİDEN… 01/11/2017
BENİ RAHAT BIRAKIN! veya BANA DOKUNMAYIN! (İstediğiniz başlığı kullanabilirsiniz) 01/10/2017
Stresimi Yönetebilirim 01/09/2017
SİZİNLE İLETİŞEBİLİR MİYİZ? 01/08/2017
HALA UÇAMAYANLARDAN MISINIZ? 01/01/2017
GİDEREK TÜKENİYOR MUYUZ? 01/11/2016

Ziyaretci Sayısı