Makaleler > Uğur KANTEKİN > ÖZGEÇMİŞ NASIL OLMALI?

ÖZGEÇMİŞ NASIL OLMALI?

Uğur KANTEKİN

mail@rapordergisi.com | www.isimsoyisim.com | Twitter | Facebook

ÖZGEÇMİŞ NASIL OLMALI? 01/02/2012

Adayların başvuru yapacakları kurum ya da danışman şirkete gönderdikleri özgeçmişin önemini vurgulamaya artık gerek yok. Adaylar internet de dahil olmak üzere pek çok kaynaktan özgeçmiş yazımıyla ilgili bilgi alabiliyor, birtakım şablonlara ulaşabiliyorlar. Peki, ama yazılan bu özgeçmişler doğru olarak okunuyor mu? Özgeçmiş değerlendirirken, zaman ve enerji kaybetmemek için dikkate dilmesi gerekenler şöyle sıralanıyor:

     Kapak Yazısı: Özgeçmişe ek olarak hazırlanan ve özgeçmişte belirtilmeyen kariyer hedeflerinizin ve kariyeriniz açısından önem taşıyan noktaların vurgulandığı yazı, kapak yazısıdır. Özgeçmişinize yardımcı olarak hazırlanan bu bölüm, bilgi ve becerilerinizi tümüyle anlatacağınız bir yazı değil, özgeçmişinize destek olacak genel beklentilerinizi ortaya koyduğunuz bir metindir. Kapak yazısı size, kendinizi tanıtma, özgeçmişinizi kişiselleştirme, beceri ve deneyimlerinizin işverenin ihtiyaçlarına uygunluğunu belirtme fırsatını sunar. Kapak yazısı işverenin sizi daha yakından tanımasına yardımcı olacak iletişim becerilerinizi, detaya verdiğiniz özeni ve yazılı iletişiminizin kalitesini analiz edebilmesini sağlar.

     Özgeçmişinizin tekrarı, cümlelerinizin sıklıkla “ben” ile başlaması, çelişkili cümleler, uzun paragraflar, imla ve gramer hataları ise yazınızda bulunmamasına dikkat etmeniz geren konulardır.

      Dikkat edin: Hiçbir işveren hayat hikayenizi okumak istemez. Bu nedenle kapak yazınız kısa ve öz olmalıdır, bir sayfayı geçmemelidir. Tek ve standart bir kapak yazısı yazmak yerine kapak yazınızı başvurduğunuz pozisyona ve şirkete göre kişiselleştirin ve imzalamayı unutmayın….

Özgeçmiş Yazma: Özgeçmiş, başvurulan işe uygun özellikleri ve başarıları özetleyen bir sunumdur. İyi bir özgeçmiş sizin kim olduğunuzu, bugüne kadar neler yaptığınızı, ne tür becerileriniz olduğunu, ne bildiğinizi ve ne yapmak istediğinizi anlatan bir özettir.

    Birçok kişi özgeçmişin iş başvurusunda formalite gereği hazırlanması gereken bir belge olduğunu düşünerek büyük bir yanılgıya düşerler. Profesyonel iş hayatında arzuladığınız iş teklifini almanızı ve mülakat aşamasına ulaşmanızı sağlayacak olan en etkili araç, kurallara uygun olarak tasarlanmış şahsi hedeflerinizi ve yeteneklerinizi içeren özgeçmişinizdir.      

      Ülkemizde, ilan edilen herhangi bir pozisyon için yüzlerce başvuru yapıldığını ve gerçekten zamanı kısıtlı olan yöneticilerin her özgeçmiş için arzu edilen oranda zaman bulamayacağını düşünürsek, “en iyi özgeçmiş, en basit olarak hazırlanmış olandır” sonucuna varabiliriz.

İdeal bir özgeçmiş nasıl olmalıdır?

Kesinlikle el yazısı kullanılarak oluşturulmamalıdır.

Bilgisayarla yazılmış özgeçmiş en iyi sonucu verir.

Yazı karakterini seçerken, gözü yoran süslü karakterlerden uzak durulması gerekir (En okunaklı yazı karakterlerinin Times new roman veya arial olduğu tespit edilmiştir).

Okunaklılığı kaybetmemek için 10 puntodan küçük karakter kullanmayın.

Gereğinden fazla koyu (bold), yatık (italik) veya altı çizili paragraflara yer vermeyin.

Kullanılacak en uygun kağıt rengi beyazdır.

     Akşam gazetesinden-Aylin Löle’nin özgeçmişle ilgili araştırması iş arayanlara ışık tutacak olması nedeniyle buraya alındı.

     İş az, aday çok, özgeçmiş yazarken yapılan basit bir imla hatası bile ilk görüşme fırsatını kaçırmanıza neden olabiliyor. 'Ciddiyetsiz' mail adresinden yollanan CV çöpe gidiyor, tek başına holding yönetmiş gibi abartılı yazanlar ise dikkate alınmıyor

     Bir küçük yanlış tüm doğruyu götürüyor, İster milyonlarca adayın bir arada olduğu internetteki kariyer sitelerine isterseniz doğrudan hedefinizdeki şirkete başvurun, daha önce söz verip gitmediğiniz bir iş görüşmesi veya profesyonel olmayan bir mail adresinden giden CV kariyer şansınızı daha başlamadan bitiriyor.

 

       Indense HR Genel Müdürü Emre Gülsever, 'Bütün özgeçmişleri tek tek okuma fırsatımız olmadığı için kariyer portallarının özel filtreleme kriterlerini kullanıyoruz' diyor.

Gülsever, şöyle devam ediyor: Holding yönetmiş gibi yazmayın!: 'Bizim için en önemli kriterleri yazarak bunlara sahip kişileri tarıyoruz. Özgeçmişi uzatmak da en büyük hatalardan biri. Zaman zaman adayların adeta koca bir holdingi tek başına yönetirmiş gibi yazdıkları iş tanımları da firma tarafında aranılan niteliklerin üzerinde gibi yorumlanıp olumsuz başvuru olarak nitelenmesi de mümkün. İş arayanların özgeçmişi tam, doğru ve kısa özetler şeklinde hazırlaması gerekiyor.'

       Nihan Benli - Doğuş İnşaat İnsan Kaynakları Müdürü: e-posta adresine bakıyoruz

Adayın eğitim, yabancı dil, bilgisayar bilgisi, deneyim süresi, mesleki sertifikaları gibi pozisyonun gerektirdiği temel kriterleri karşılaması, düzgün bir CV formatı oluşturmuş olması (CV'nin ideal uzunlukta olması, imla hatalarının minimumda tutulması, kullanılan fotoğraf ve e-posta adresinin profesyonelliğe aykırı olmaması) bizim için önemli. Staj ve iş tecrübelerinin, açık, net ve detaylı belirtilmesi (görev tanımı, üstlendiği projeler) ve kariyerinde istikrarlı bir gelişim kaydetmiş olmaları ve iş değişikliğini makul sürelerde yapmış olmasına dikkat ediyoruz.

      Hakan Alp-Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı: Beklentimizle örtüşmeli: Öncelikle adayın eğitim, deneyim, yabancı dil seviyesinin ve yaş gibi özelliklerinin pozisyon için beklenenlerle uyumlu olması gerekiyor. İlgili pozisyon için beklenen tüm bu kriterler üzerinden CV'ler titizlikle incelenir ve buna uygun olarak ilk değerlendirmeler yapılıyor. Özellikle adayların sahip oldukları sertifikalara önem veriyoruz.

       Okan Tütüncü-Secretcv.com Genel Müdürü: Ne istediğini bilen aday istiyoruz

Pozitif, uyumlu, sonuç odaklı, sorunları önceden görebilme yeteneğine sahip, kurum kültürümüze uygun nitelikte, ne istediğini bilen adaylar istiyoruz. Bu nedenle her adayı titizlikle araştırarak, her bir pozisyon için uygun olup olmadıklarını bütünüyle değerlendiriyor, olumlu veya olumsuz mutlaka adaylara geri dönüyoruz.

      Filiz Bakırcı-Politeknik Metal Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Personel Müdürü: Referansınızın aile dışından profesyoneller olması gerekiyor: Özellikle adayların geçmiş iş tecrübelerinde neler yaptıkları hangi kimya firmalarında çalıştıklarına çok dikkat ediyoruz. Zaman zaman özel birtakım ürün veya kimyasal isimleri ile tarama yapabiliyoruz. Bizim için bu durumlarda en önemli konu adayın daha önce çalıştığı firmadaki iş deneyimini doğru ve kısa bir şekilde bize aktarabilmesi. Sektör, yabancı dil ve bunun gibi fazla alternatifli seçenekleri işaretlerken hatalar yapabiliyorlar. Bu durumda taramalarımızın sonuçlarında yer almayabiliyorlar. Aile dışından kariyer yapmış başarılı insanların referansları adaya olan güven açısından görüşme öncesi avantaj sağlıyor.

     Okan Koçak-Yapı - Endüstri Merkezi A.Ş.İnsan Kaynakları Sorumlusu: Sayfalarca yazılan deneyimi okumak mümkün olmuyor: Biz de başvurularımızın tamamını kariyer portalları ve web sitemiz üzerinden alıyoruz.İş arayanlar özgeçmişlerinin tek tek açılıp çalıştıkları yerlerin web sitelerine girip inceleyemediğimizi bilmeliler. Bu doğrultuda da özgeçmişlerinde hem çalıştıkları firmayı hem de kendilerini kısaca anlatmalılar. Hiçbir iş tanımı yazılmayan özgeçmişlerde nasıl bir şey anlaşılmıyorsa, sayfalarca yazılan iş deneyimlerinde tek tek okunamayabiliyor.

     Aylin Olsun- Schneider Electric Türkiye&Orta Asya İnsan Kaynakları Direktörü: İyi izlenim için 'ön mektup'u dikkatli yazmalısınız: İş pazarı özellikle enerji sektörü çerçevesinde artık çok daha rekabetçi. İyi bir özgeçmiş sahip olunan ya da başvurulan işle ilgili nitelikleri ön plana çıkarabilmeli. Özgeçmiş hazırlamaya başlamadan önce hedef çok iyi belirlenmeli ve bu hedefe yönelik olarak bir özgeçmiş hazırlanmalı. Potansiyel işveren konumundaki firmaların birçoğu adaylar hakkında ilk izlenimlerini ön mektupları okuyarak oluşturmakta. En iyi izlenimi bırakabilmek için öncelikle mektubun öneminin iyi kavranmış ve üzerinde düşünülmüş olunmasında fayda var.

        Ancak bizim edindiğimiz tecrübeye göre personelden ya da insan kaynaklarından biri ile dost olmaktır. Çünkü personel ihtiyacı olduğunda ilk olarak personel en yakınlarına bilgi vermekte ve yönetime de yakın olduğu kişiye kefil ve referans olmakla bağ kurmaktadır.

       İkinci olarak da ön görüşmeye gidince ücret ön planda olmamalı ve ayak ayaküstüne atılmamalıdır. Birçokları bunu özgüven olarak algılasa da toplumda iyi karşılanmamaktadır.

      İşsizliğin bitmesi dileğiyle…


Sosyal Ağlarda Paylaş

Yazarın diğer makaleleri Tarih
KÜÇÜK ÇOCUKLARDA AKRAN ZORBALIĞI VE ZORBALIĞA MARUZ KALMA 01/03/2019
AT GÖZLÜĞÜYLE DEĞİL, AT GÖZÜYLE BAKMAK 01/02/2019
KALICI ÖĞRENME VE YAPILMASI GEREKENLER 01/01/2019
KALP DİLİ 01/12/2018
KADIN İLE ERKEK BEYNİNDEKİ EMPATİ FARKI 01/11/2018
MUTSUZLAR 01/10/2018
DEĞER VERME VE DEĞERSİZLİK HİSSİ 01/08/2018
ŞIMARTILAN ÇOCUKLAR AĞIR BEDELLER ÖDÜYOR 01/07/2018
INOVASYON YENİLİK Mİ? MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ Mİ? 01/06/2018
YUNUS EMRE VE TRAVMA TEDAVİSİ 01/05/2018
DOSTLUK; AKIL VERMEK, TESELLİ ETMEK VE İNAÇLARIMIZ 01/03/2018
BATAN GEMİDEN KALAN SEVGİ… 01/01/2018
FIRSAT EĞİTİMİNE ÖNEM VERMELİYİZ 01/12/2017
ŞÜKÜR BİR SÖZ MÜDÜR? 01/11/2017
SEVGİ NEDİR? ALMALI MI? VERMELİ Mİ? 01/10/2017
STRES NEDİR? OLMALI MI? KURTULMALI MI? 01/09/2017
İNSAN OLMAYI ÖĞRENMEK VE KARAKTER EĞİTİMİ 01/08/2017
SÜREKLİ BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ 01/01/2017
ANACI ERKEK, BABACI KIZ, EHL-İ KEYF GENÇ MODELLERİ ÖRNEKLERİNİN ARTMASI “HATA NEREDE?” SORUSUNU SORDURTUYOR. 01/12/2016
DENEYİMLEYEN, TEVEKKÜL EDEN BİLİNÇ VE KÜÇÜK MUTLULUKLAR… 01/11/2016
KIZGINLIK- GÜCENME- HASET- ÜZÜNTÜ- KORKU-BAĞIŞLAMA 01/10/2016
GENÇLİK KÜLTÜRÜ VE TOPLUMSAL DEĞERLER 01/09/2016
İSTEKLERİMİZİ HANGİ YOLLA YAYIYORUZ? 01/07/2016
NİYET NE DEMEKTİR? 01/06/2016
SON MODA RUH HASTALIĞI: MEMNUNİYETSİZLİK 01/05/2016
DERTLİYSEN EĞER… 01/03/2016
KUŞATILMAYAN HEDEF FETHEDİLEMEZ! 01/11/2014
ÇEKTİKLERİMİZ HEP KENDİ ELİMİZDEN Mİ? 01/10/2014
TELEVİZYONUN ESİRİ OLDUK… 01/05/2014
SEVGİ, GERÇEK ANLAMDA KENDİNİ BULABİLMESİ İÇİN NE İSTER?.. 01/04/2014
İLETİŞİMDE SORU SORABİLME 01/03/2014
HUZUR MU? MUTLULUK MU? 01/02/2014
KİMSENİN SİZİ ÜZMESİNE İZİN VERMEYİN VE KİMSEYİ DE ÜZMEYİN. 01/09/2013
MUHABBET… 01/07/2013
ANNELER GÜNÜ HEDİYESİ 01/06/2013
HAYATA İKİ YÖNDEN BAKMAK… 01/05/2013
EŞLER BİRBİRLERİNDE NELERE TAHAMMÜL EDEMİYOR… 01/04/2013
ÖFKELENİNCE NEDEN BAĞIRIRIZ? 01/03/2013
BİLİNÇALTINI YÖNETMEK 01/02/2013
SEVGİYİ İFADE ETMEK 01/01/2013
BOŞANMALARI ÖNLEYELİM…… 01/12/2012
GENÇLİĞİN DEĞERİ BİLİNSE İHTİYARLIĞIN ŞİKÂYETİ AZALIR 01/11/2012
GİZLİ KAMERA GEREKLİ Mİ? 01/10/2012
TELEFON VE TELGRAF 01/09/2012
DEPRESYON İLAÇLARI KULLANILMALI MI? 01/08/2012
CENNET KOKULU ELMALAR 01/07/2012
MUALLİM VE MÜELLİM 01/06/2012
HZ ALİ DEN YÖNETİCİLERE NASİHATLER 01/05/2012
SOSYAL VE MANEVİ BENLİK 01/04/2012
HAYIR DİYEBİLMEK 01/03/2012
ÖZGEÇMİŞ NASIL OLMALI? 01/02/2012

Ziyaretci Sayısı